Με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πήρε 31 πόντους και με ανατροπή από 14-12 στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή Χαλκίδας και πήρε πλεονέκτημα δύο βαθμών για την 3η θέση της βαθμολογίας στην Volley League Πάμε Στοίχημα. Ο Φοίνικας με πόντους του Πέτερλιν και του Γάτση ισοφάρισε, ο Τσολάκος έδωσε νέο προβάδισμα στον Ηρακλή (15-14). Ο Πετέρλιν ισοφάρισε 15-15 και με δύο λάθη του Ηρακλή ο Φοίνικας πήρε τον αγώνα. Περισσότερα...

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς ανώτερος και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο κλειστό της Κανήθου, με ηγέτη τον Ραούβερντικ και διατηρεί το απόλυτο με 7 νίκες σε 7 αγωνιστικές.

Περισσότερα...

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά νίκησε δύσκολα 3-2 τον Ηρακλή Χαλκίδας που πήρε έναν πολύτιμο βαθμό από τους πρωταθλητές.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας με ηγέτη τον Τιάγκο Γκελίνσκι, εκτελεστή τον Τάπια και τον Δημήτρη Χαραλαμπίδη να δίνει τους καθριστικούς πόντους που έκριναν το καθοριστικό 4ο σετ, νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και με τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες έμεινε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ανοιχτή επιστολή έστειλε προς ΤΑΠ και ΑΠΦΣ Ηρακλή Χαλκίδας, ο Οργανισμός Άθλησης του Δήμου Χαλκιδέων, με την οποία εκφράζει τα συγχαρητήριά του, στην ομάδα για την επιτυχημένη πορεία του ως τώρα και τη συμπαράστασή του, στον αγώνα του Ηρακλή, να ανατρέψει την αδικία που τον άφησε εκτός του FinalFourτου LeagueCap «Νίκος Σαμαράς».

Τα τρομερά παιδιά του Σπύρου Γκολίτση, σημείωσαν μία άνετη επικράτηση απέναντι στον Παμβοχαϊκό, με 3-0 σετ, έχοντας μπροστάρηδες τους Μακγουίλιαμ και Μότα, με τους δύο παίχτες να έχουν συνολικά 24 πόντους (12 έκαστος), ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Χαραλαμπίδης με 11.

Αντί για περίπατο η ομάδα του Ηρακλή Χαλκίδας  τα χρειάστηκε απέναντι από την Παναχαϊκή, καθώς επικράτησε στο τάιμ μπρέικ με 3-2

Ντροπή κι αίσχος στην Ε.Σ.Α.Π. που ενώ όλοι γνωρίζαμε ότι ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε πάρει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ, η Ε.Σ.Α.Π. αποφάσισε με το "έτσι θέλω" να δώσει την πρόκριση στον Φοίνικα Σύρου. Πρώτη φορά στα χρονικά του βόλεϊ παίρνεται τέτοια απόφαση. Η ομάδα του Ηρακλή είναι πιθανό να κινηθεί νομικά για να ανατρέψει αυτήν την απόφαση. Ίσως φέτος η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση να προκαλεί τρόμο, μιας και με το "καλημέρα" του πρωταθλήματος έδειξε τα "δόντια" της.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague, επικρατώντας με 3-0 του έτερου "ημίθεου" Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Καλεσμένος στον Εύριπο 90FM και στην Έφη Ντίνη ήταν κι ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας, Σπύρος Γκολίτσης, αναφέρθηκε   ότι  το ρόστερ, φέτος βελτιώθηκε αισθητά και στοχεύει να βρεθεί ο Ηρακλής πιο ψηλά στη βαθμολογία της Volleyleague, ενώ δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στο παιχνίδι της Κυριακής απέναντι στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, που θα διεξαχθεί στο κλειστό της Κανήθου.

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ και τα σερβίς του Λινζ για να νικήσει με 3-2 τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος όμως για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» το οποίο μάλιστα έχει προγραμματιστεί να γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου 2018.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΠΦ Εθνικό στον  αγώνα της 2ης ημέρας του Δ΄ομίλου που διεξάγεται στη Σύρο και την Κυριακή θα παίξει με αντίπαλο τον γηπεδούχο Φοίνικα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας  θα ταξιδέψει στη Σύρο για το Λινγκ Καπ, όπου το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται θα αναμετρηθεί με τον Φοίνικα  Σύρου και τον Εθνικό.

Προκλητική και αβάσιμη χαρακτηρίζει το ΤΑΠ ΠΑΟΚ την ανακοίνωση του Ολυμπιακού για τη μη εφαρμογή του αντιντόπινγκ κοντρόλ στους φετινούς τελικούς της Volley League.

Ανακοίνωση για τον τρίτο τελικό με τον Ολυμπιακό εξέδωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στέκεται στη διαιτησία του αγώνα.

Η ΝΕΡΙΤ έφυγε και δεν έδειξε το ματς!

Και όμως το είδαμε και αυτό. Οι τεχνικοί της ΝΕΡΙΤ φοβούμενοι επεισόδια αποχώρησαν από την Ηλιούπολη και έτσι δεν μεταδόθηκε ο αγώνας της τοπικής ομάδας με τον Παναθηναϊκό για την Α1 Γυναικών.

Τα ονόματα των αθλητών που θα συμμετάσχουν στην προετοιμασία της Εθνικής Βόλεϊ Παίδων, ενόψει της συμμετοχής τους στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στον Βόλο το διάστημα 8-10 Ιανουαρίου 2015 ανακοίνωσε ο Ομοσπονδιακός προπονητής Σωκράτης Τζιουμάκας και ο συνεργάτης του Άρης Γιαμακίδης.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ των Ανδρών, που θα διεξαχθεί το διήμερο 13-14 Δεκεμβρίου, ανακοίνωσε την Τρίτη η ΕΣΑΠ.