Η ομάδα της Κύμης γνώρισε την πέμπτη της συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά από τον Προμηθέα, στην Πάτρα, με την ομάδα των Αχαιών να παραμένουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Αν και η Κύμη μπήκε δυνατά στην αρχή και προηγήθηκε με 7-1, η συνέχεια ανήκει στους Πατρινούς, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 24-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Προμηθέα παίζοντας καλό μπάσκετ και με μπροστάρηδες του Τουντζιαράκη και Χολ έφτασαν τη διαφορά στο ημίχρονο στο 49-34.

Στην τρίτη περίοδο ο ασταμάτητος Χολ έφτασε τη διαφορά στο 59-38, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο στο 78-52.

Την τελευταία περίοδο οι παίχτες της Κύμης, θέλησαν να σώσουν τα προσχήματα και κατάφεραν την διαφορά να την ρίξουν στο -11 και τελικά να χάσουν με 93-82.

MVP  της αναμέτρησης ήταν ο Χολ με 17 πόντους 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, έχοντα συμπαραστάτη τον Λούποβι που τελείωσε με 16 πόντους.

Από μεριάς Γυμναστικού τα προσχήματα κράτησαν οι ΜακΓκι με 17 πόντους και Οκερεάφορ με 14, ενώ το ντεμπούτο με τη φανέλα της Κύμης πραγματοποίησε ο Νίκος Μπάρλος.

Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων έκανε τη διαφορά, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κύμης να μην έχει ακόμη γνωρίσει την χαρά της νίκης.

Τα Δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-54, 93-82

Προμηθέας(Γιατράς): Λίποβι(16), Έβανς(14), Γκίκας(7), Δημάκος(6), Μιόσεβιτς(11), Τουτζιαράκης(7), Σκούφης(3), Γερομιχαλός(6), Ρέλεφορντ(-), Σαλούστρος(6), Σανδραμάνης(-), Χολ(17)

Κύμη(Καστρίτσης): Οκερεαφορ(14), Τσαγαράκης(3), Τζόουνς(5), ΜακΓκι(17), Σμιθ(), Μανωλόπουλος(5), Γερομιχαλός(6), Γλυνιαδάκης(-), Σακελλαρίου(2), Μιτσιμπώνας(-), Εζομο(-), Μπάρλος(6)