Σε έναν χιτσκοκικό αγώνα εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Κύμης  με τον Πανιώνιο, με την ομάδα της Εύβοιας να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη, μέσα στη Νέα Σμύρνη στην παράταση με 92-91 κι ενώ ο κανονικός αγώνας έληξε στο 80-80.

Πρωταγωνιστής του Γυμναστικού ο ΜακΦάντεν που σημείωσε 35 πόντους στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κύμης.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες δεν είχαν έως τώρα σημειώσει νίκη και οι δύο "πόνταραν" στην εχθεσινή αναμέτρηση.

Στο πρώτο 5λεπτο  ο Γυμναστικός προηγήθηκε με 12-9, όμως ένα σερί 6-0 από μεριάς Πανιωνίου, έφερε την αναμέτρηση ανάποδα. Τότε ήταν που ο ΜακΦάντεν πήρε το
"όπλο" του και διαμόρφωσε το 19-17 υπέρ της Κύμης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα σερί 10-0  για το 27-19, όμως οι ΜακΦάντεν και Μανωλόπουλος, είχαν άλλη γνώμη και έφτασαν την αναμέτρηση στο 27-27, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-38 για τον Γυμναστικό.

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με διαφορά δέκα πόντων, αλλά οι Ντάλο και Γούντσον κράτησαν τους γηπεδούχους, που πέρασαν μπροστά με 59-58, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 61-61.

Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα ο ΜακΦάντεν στο 1:09 για το τέλος έκανε το 77-75, ο Σακελαρίου απάντησε 15'' πριν το τέλος, κάνοντας το 78-77 για τον Πανιώνιο και στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 80-80, με την ομάδα της Εύβοιας να χάνει την τελευταία επίθεση και να οδηγούμαστε στην παράταση.

Η παράταση εξελίχθηκε σε σόου των ΜακΦάντεν και Τσούπκοβιτς, με τους δύο παίχτες να φέρνουν το σκορ 89-88 και την Κύμη να προηγείται. Τελικά  μία χαμένη επίθεση για τον Τσούπκοβιτς, δύο βολές του ΜακΦάντεν, το χαμένο τρίποντο του Νταλό, η βολή του Σμιθ, το τρίποντο του Σακελαρίου και οι άστοχες βολές του Τσαγκαράκη διαμόρφωσαν το τελικό 92-91.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 24 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ασίστ), Νταλό 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσούπκοβιτς 11 (1/5 τρίποντα), ΜακΝίλι 11 (1), Σαρικόπουλος 9 (5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 5 (1), Μίχαλος, Κράβιτς 9, Καμπερίδης, Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2/8 τρίποντα), Οκερέαφορ 7 (1), Τζόουνς 28 (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), ΜακΓκι 5 (10 ριμπάουντ), Σμιθ 5 (10 ριμπάουντ), Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 2, Μπάρλος 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κάιζερ, ΜακΦάντεν 35 (4/4 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ασίστ).