Η Κύμη σημείωσε την έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της ομάδας "έκπληξη", για φέτος, Λαυρίου με 94-81 κι έχοντας για έναν ακόμη αγώνα σε μεγάλη βραδιά τον ΜακΦάντεν που σημείωσε 18 πόντους 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Με τη νίκη αυτή ο Γυμναστικός έκανε το 6-8, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 9-5.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση από νωρίς έδειχνε ότι θα κινηθεί σε μεγάλο σκορ κι ο Ουίγκινς στο 6' έκανε το 10-17. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αμέσως  και με εκφραστές του ξένους της έκανε το 22-23, όπου με το σκορ αυτό έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στη δεύτερη περίοδο και στο 15' το σκορ ήταν στο  36-34. Ο Νίξον προσπάθησε να αντιδράσει για το Λαύριο, όμως ο πλουραλισμός της Κύμης δεν επέτρεψε να χαθεί το προβάδισμα, με το ημίχρονο να λήγει στο 47-44.

Στην τρίτη περίοδο ο Γυμναστικός έχοντας τους ΜακΦάντεν και ΜακΓκι σε δαιμονιώδη ρυθμό άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο 24' το σκορ ήταν  στο 59-48. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως οι παίχτες του Γιάννη Καστρίτη κράτησαν τον έλεγχο και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο 70-58.

Με το "καλημέρα" της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 έκαναν το 78-58 στο 32', χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης για τους φιλοξενούμενους. Το "πάρτι" για τον Γυμναστικό συνεχίστηκε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα, όπου βρήκε τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το τελικό 94-81.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερέαφορ 10 (2), ΜακΓκι 19 (6/9 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Σμιθ 13 (2), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 3 (1/6 δίποντα, 1/1 βολή), Κάιζερ 8 (7 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μπάρλος 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ασίστ), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).