Η Κύμη για 30 λεπτά δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ και λύγισε στην τελευταία περίοδο, χάνοντας με 93-78 στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν στο 5' με 14-7. Η Κύμη όμως αντέδρασε και ισοφάρισε στο 9' σε 19-19, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 25-21.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο ΜακΦάντεν πήρε το "όπλο" του κάνοντας το 29-23 υπέρ της Κύμης και στο 15' ο Γυμναστικός βρέθηκε να προηγείται με 37-29. Οι "ερυθρόλευκοι" με τους Σπανούλη και Τολιόπουλο, έκαναν ένα σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά με 39-37, στο 16'. Ο Γλυνιαδάκης όμως στο 19' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με 44-43, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 46-46.

Η ίδια εικόνα επικράτησε στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 25' το σκορ ήταν στο 55-55 και ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά με έναν πόντο διαφορά στο 66-65.

Στην τελευταία περίοδο ο Ουίλτζερ με δύο συνεχόμενα τρίποντα αύξησε τη διαφορά για τους Πειραιώτες στο 78-70, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν οι Ρόμπερτς και Μιλουτίνοφ, που έδωσαν διψήφιο αριθμό στη διαφορά (+14) και στο 84-73 στο 37', με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο τελικό 93-78.

Δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 15 (11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 , Μάντζαρης 7 (1), Τόμπσον 2, ΜακΛίν 4 , Τολιόπουλος 11 (2), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 15 2), Μπόγρης, Ουίλτζερ 11 (3).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (3), Οκερεαφόρ  2, ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 21 (4), Σμιθ 9 , Γερομιχαλός 1, Τσαγκαράκης 8 (1), Τζόουνς 9, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ, Μπάρλος 4, Μαργέλης