Μία άνετη νίκη πραγματοποίησε στην Λάρισα η ομάδα της Κύμης, όπου επικράτησε με 91-80 επί του Φάρου, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν σε μπελάδες και τους φιλοξενούμενους να κοιτάζουν τα πλέι οφ.

Ο Γυμναστικός έχοντας σε μεγάλη μέρα τον ΜακΓκι που σημέιωσε 14 πόντους, 7 ασίστ και με συμπαραστάτες τους Σμιθ (16π. 5ρ.) και ΜακΦάντεν (18π.) δεν επέτρεψαν την ομάδα της Λάρισας να μπορέσει να αντισταθεί. Για τους γηπεδούχους έσωσε τα προσχήματα ο Παπαντωνίου με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Η Κύμη ξεκίνησε δυνατά και στο 8' είχε διαφορά δέκα πόντων με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 22-12 και τον Μανωλόπουλο να έχει ήδη 11 πόντους. Στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-13, υπέρ της ομάδας της Εύβοιας.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν σταμάτησε και συνέχισε τον επιθετικό της ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Κάμερον Τζόουν να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο η διαφορά στο 15' έφτασε τους  είκοσι πόντους με το σκορ να έιναι στο 41-21. Ο Σκουρτόπουλος από πλευράς γηπεδούχων προσπάθησε να αντιδράσει, ρίχνοντας τη διαφορά στο 45-33, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Ευβοιώτες χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα ο Φάρος, με τους Μουράτο, Βαβάτσικο και Παπαντωνίου προσπάθησε να αντιδράσει με την το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 70-63, υπέρ της Κύμης.

Στην τελευταία περίοδο η Κύμη έκανε ένα σερί 4-0, που ανέβασε και πάλι τη διαφορά και στη συνέχεια το βάθος του πάγκου της έφερε το τελικό 91-80, που φέρνει τους Κουμιώτες να γλυκοκοιτάζουν τα πλέι οφ της Α1.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 11 (2), Μαραγκός 10, Μουράτος 12 (1), Σάφτενααρ 7 (7 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 5, Βαβάτσικος 12 (1), Φένερ 4, Κίλι, Μπάλογκαν 3.

Κύμη(Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκι 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (2), Σμιθ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Τζόουνς 14 (2), Γλυνιαδάκης 4, Κάιζερ 2, Μπάρλος 5.