Η Κύμη ηττήθηκε με 73-68 από τον Προμηθέα στο κλειστό της Κανήθου, με τους φιλοξενούμενους για 32 λεπτά να έχουν το "πάνω χέρι" στον αγώνα κι έχοντας μία διαφορά 20 πόντων.

Στη συνέχεια ο Γυμναστικός προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει αρκετά τη διαφορά και να πάρει το παιχνίδι αλλά στις λάθος επιλογές δεν κατάφερε να φέρει "τούμπα" την αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με τον ΜακΦάντεν προηγήθηκαν με 9-3 στα 3'. Πενιχρή αντίδραση από τους φιλοξενούμενους που στο 6' μείωσαν σε 12-10. Στο 9' οι Χολ και Έλις  έδωσαν την πρωτοπορία στον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 21-12. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με διψήφια διαφορά 25-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Γλυνιαδακη η Κύμη μείωσε και στο 12' η διαφορά πήγε στο 25-19. Οι Γκίκας και Χολ έδωσαν αντίδραση και στο 15' το σκορ ήταν στο  34-23.  Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γερομίχαλος αύξησε κι άλλο τη διαφορά στο 38-23. Μανωλόπουλος και ΜακΦάντεν έδωσαν απαντήσεις, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-29.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να καθαρίσουν το παιχνίδι κι έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους και στο 55-35. Η Κύμη προσπάθησε να μειώσει με τον Κάιζερ στο 55-40, όμως ο Έλις την αύξησε και πάλι στο 60-40. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους ΜακΦάντεν και Γλυνιαδάκη να μειώνουν στο 63-45.

Την τελευταία περίοδο η Κύμη πήγε να κάνει την ανατροπή με τους Μπάρλο, ΜακΦάντεν  και Κάιζερ να μειώνουν στο 70-64. Το τρίποντο όμως του Σαλούστρου στο 38' έδωσε σιγουριά στους φιλοξενούμενους και στο 73-64, όμως ο Σμιθ πάλεψε να κρατήσει την Κύμη κοντά στην πίστη για ανατροπή και στο 73-68. Στο τέλος όμως τα λάθη από πλευράς γηπεδούχων και η σωστή διαχείρηση του ματς από τους φιλοξενούμενους, οδήγησαν τον Προμηθέα να πάρει μία σπουδαία νίκη με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4, Οκερέαφορ 2, ΜακΓκί 5, ΜακΦάντεν 20 (4), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2, Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 4

Προμηθέας(Γιατράς): Λίποβι 5, Τουντζιαράκης 8, Γερομιχαλός 6, Δημακός, Χολ 11 (3), Γκίκας 11 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (2), Έλις 16.