Με πρωταγωνιστή τον Θαντ ΜακΦάντεν η Κύμη επικράτησε του Πανιωνίου στο κλειστό της Κανήθου με 95-83 και πλέον βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε περιπέτειες για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Ο αγώνας

Στο 4' κι ενώ το σκορ ήταν στο 10-6, τα αίματα άναψαν με τους Μανωλόπουλο και Τσούπκοβιτς να παίζουν κουτουλιές, με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο από το παιχνίδι.

Με την επανέναρξη του αγώνα η ομάδα της Νέας Σμύρνης, έχοντας σε καλό ρυθμό τον Κουακουμενσά προηγήθηκε με 22-18, που ήταν και το σκορ που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γυμναστικός είχε πολλά αμυντικά προβλήματα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 29-20 στο 13'. Ο Τσαγκαράκης όμως με εύστοχα τρίποντα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο 32-27, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 45-38.

Από το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση για την Κύμη και με μπροστάρη τον ΜακΦάντεν μείωσαν τη διαφορά στον πόντο και στο 66-65.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στην τελευταία περίοδο, με τον ΜακΦάντεν να οργιάζει και βρέθηκε να προηγείται με 70-66, στο 31'. Στη συνέχεια το ματς πήρε μία άγρια ομορφιά, με τον Νταλό να μειώσει στο καλάθι και στο 77-75. Ο ασταμάτητος ΜακΦάντεν όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δύο τρίποντα έφτασε τη διαφορά στο 88-77. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το σκορ και έφτασαν στη νίκη με 95-83, που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στα πλέι οφ.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (2), ΜακΓκι 11, ΜακΦάντεν 26 (7), Σμιθ 5 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6, Μπάρλος 8 (2)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 7 (11 ασίστ), Νταλό 15 (1), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8, Σακελλαρίου 7 (2), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13, Καμπερίδης 2, Κουακουμενσά 8 (2), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1)