Η Κύμη επικράτησε με 82-76 του Ρεθύμνου στο κλειστό της Κανήθου και εξασφάλισε θέση για τα πλέι οφ της Baske League και έβαλε σε περιπέτειες την Κρητική ομάδα.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα με 11-14. Όμως από κει και πέρα οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και με τον Τσαγκαράκη να κάνει τον αγώνα της ζωής του, καθώς ήταν ο MVP (22πόντους) κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΜακΓκι πήρε πρωτοβουλίες και με τους πόντους του ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 42-37, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου, έφεραν το σκορ στο 62-55, που έκλεισε την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάλι ο Γιαννόπουλος προσπάθησε να βάλει το Ρέθυμνο στο παιχνίδι που μείωσε σε 68-67, όμως οι Μανωλόπουλος, ΜακΓκι και  ΜακΦάντεν έδωσαν λύσεις και έφεραν την Κύμη στην ιστορίκη νίκη με 82-76, που την βάζει στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορια της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα σε 19:21), Μπάρλος.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 4, Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 0/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι.