Ευρωπαϊκά

Στη Τρίπολη θα κριθεί η πρόκριση

Ο Αστέρας προσπάθησε να πάρει σήμερα ότι καλύτερο μπορούσε στη Γερμανία έχοντας μία καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως δεν ήταν το ίδιο καλός καταφέρνοντας παρ’ όλα αυτά να κρατήσει το 1 – 0 του πρώτου 45’λεπτου.Οι Αρκάδες μπορεί να ηττήθηκαν αλλά το παιχνίδι της πρόκρισης θα κριθεί στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» στις 7 Αυγούστου με το 1 – 0 να είναι ένα πολύ εύθραυστο σκορ και με μία καλή εμφάνιση να πάρει τη μπουκιά από το στόμα των Γερμανών.

Ενδιαφέρων το πρώτο ημίχρονο χωρίς τις πολύ μεγάλες φάσεις με τη Μάιντς όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ στο 45′ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου , με τους Αρκάδες να έχουν δοκάρι στο 40′ ύστερα από το σουτ του Μάσα , ενώ ο Ντε Μπλάσις ήταν από τους ποίο δραστήριους του πρώτου ημιχρόνου για τον Αστέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας δεν είχε να δείξει κάτι πέρα από τη τεράστια ευκαιρία του Ντε Μπλάσις στο 47′ όπου η συνέχεια ήταν μονόλογος της Μάιντς χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της χωρίς να τα καταφέρνει.