Η ομάδα της Ερέτριας πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ευβοίας, καθώς επικράτησε του Ηρακλή Ψαχνών με 1-0, με σκόρερ τον Τόρα.

Ο αγώνας

Με λιγοστές φάσεις, εξελίχθηκε η αναμέτρηση, μιας και η βροχή που έπεσε πριν την έναρξη του παιχνιδιού, βάρυνε τον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να δυσκολέψει τις προσπάθειες των παιχτών.

Πρώτοι απείλησαν οι γηπεδούχοι στο 27' με τον Τρεγκάι να πραγματοποιεί το γύρισμα και τον Γκέρσι Τόρα να δοκιμάζει το πλασέ, με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Ανδρούτσου. Εννιά λεπτά αργότερα ο Μώρος εκτέλεσε το κόρνερ, κακός υπολογισμός από τον Ανδρούτσο, η κεφαλιά του Γκέρσι Τόρα δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, απείλησε με τον Τόλη, με τον Ερμή Τόρα να τον σταματά.

Στο 66' ο Τρεγκάι πίεσε ψηλά, με τους αμυντικούς του Ηρακλή να κάνουν λάθος, η μπάλα έφτασε στον Μπαλόζι, που βρήκε τον Γκέρσι Τόρα, που με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ερέτριας.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αμέσως, με τον Σμυρναίο, που δεν κατάφερε να απειλήσει τον Ερμή Τόρα, καθώς ο Σμπιλίρης έκοψε την προσπάθεια του επιθετικού του Ηρακλή.

Στο 69' ο Μώρος έβγαλε προωθημένη μπαλιά στον κενό χώρο, ο Γκέρσι Τόρα απέναντι από τον Ανδρούτσο, δοκίμασε το πλασέ, με τον τερματοφύλακα του Ηρακλή να σώζει την εστία του.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Π.Δ. Σκριβάνος, ύστερα από ατομική ενέργεια, βρήκε τον Γκάβαλη, που δοκίμασε το σουτ,με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Απόλλωνα και λίγο πριν τη λήξη πάλι ο παίχτης των Ψαχνών προσπάθησε να απειλήσει ξανά, όμως αυτή τη φορά την προσπάθειά του μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ερέτριας.

Ερέτρια (Δημ. Βαλκάνος): Ερ. Τόρα, Μπαλόζι, Καρβελάς, Σμπιλίρης, Κόντος, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (72' Αγραφιώτης), Τρεγκάι (76' Ξυλάς), Γκ. Τόρα (90' Μπασινάς), Μώρος.

Ηρακλής Ψαχνών (Τ. Σπυρόπουλος): Ανδρούτσος, Π.Λ. Σκριβάνος, Δούλος, Ταψής, Μπελίτσος, Γκούρλας, Γκάβαλης, Τόλης, Σμυρναίος (88' Τσούμαρης), Π.Δ. Σκριβάνος (83' Χασαπίδης), Κηρύκος (63' Κοροβέσης).