Η ομάδα των Ζαράκων πέρασε κι από το Νεοχώρι, καθώς επικράτησε του Νηλέα με 4-1, σε μία αναμέτρηση που το σκορ φαντάζει πλασματικό

Ο Αγώνας

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στη συνέχεια ισοφαρίστηκαν και βρέθηκαν να χάνουν με ένα γκολ διαφορά κι αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν ή και να πάρουν τη νίκη  τελικά έφτασαν στη δίκαιη ήττα από τους Ζάρακες.

Στο πρώτο μέρος ο Νηλέας ανοίγει το σκορ με τη κεφαλιά του Σαμαρά, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 13' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όταν εκμεταλλεύτηκαν τη λάθος απόκρουση των αμυντικών του Νηλέα και ο Γκίκας με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στο 1-1. Εφτά λεπτά αργότερα οι παίχτες των Ζαράκων σημείωσαν και δεύτερο τέρμα, όταν σε εκτέλεση φάουλ η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και ο κ. Παπαποστόλου καταλόγισε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκίκας που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-1.

Οι παίχτες του Νεοχωρίου προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 26' το δυνατό σουτ του Καράπα, πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ρουμελιώτη, εφτά λεπτά αργότερα.

Στο 37' πάλι ο Ρουμελιώτης νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των Ζαράκων, Καλιοτζή και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρέτσας από κοντινή απόσταση δεν βρήκε στόχο, με το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του Καλιοτζή, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίχτες του Νηλέα αύξησαν την πίεση τους και στο 70' βρέθηκαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Πούρης ανατράπηκε μες την περιοχή, ο κ. Παπαποστόλου , έδειξε την "άσπρη βούλα" κι ο Γέραλης που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, με τον Καλιοτζή να πέφτει σωτήρια στη γωνία του και να αποκρούει τη μπάλα.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι Ζάρακες έφτασαν στο τρίτο τους τέρμα με τον Σπανό  και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκίκας  πέτυχε το χατ-τρικ διαμορφώνοντας το τελικό Νηλέας-Ζάρακες 1-4.

Νηλέας Νεοχωρίου: Μάστορης, Μπράχο, Τζόκας (29' αν. αλ. Κάλα), Γέραλης, Πούρης, Ζωντός ( αν. αλ. Παντελής), Ρέτσας, Σαμαράς, Κότσαρης, Καράπας, Ρουμελιώτης.

Ζάρακες: Καλιοτζής, Μεγαρίτης, Λιώνης (77' Ντόβολης), Φωτόπουλος, Σπανός, Πέππας, Αποστόλου, Γιαννακός, Γκίκας, Φαμπιόν, Μπράχα.