Στο ντέρμπι της κορυφής του 2ου Ομίλου της Β' Κατηγορίας, η Προποντίδα γίνεται η πρώτη ομάδα που "κόβει" βαθμούς από τη Δροσιά και συνάμα έχασε την ευκαιρία να ζυγώσει στου 2 βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΑΠΚΟ, που αν και έμεινε με 10 παίχτες, όχι μόνο κράτησε το 1-1, αλλά θα μπορούσε να φύγει από το "Πάρκο Λαού" και με το διπλό.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν στην αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού κι απείλησαν στο 25' με τον Ελευθερίου, όμως την προσπάθεια του, μπλόκαρε ο Πριόνας.

Στο 41' ο ΑΠΚΟ ανοίγει το σκορ, όταν ο Μαντζούνης  εκτέλεσε το φάουλ κι ο Δουρδουβέλας με το κεφάλι έκανε το 1-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες. Στο 48' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν νωρίς το παιχνίδι στην ισοπαλία, με τον Τσιαμπαλή να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

Εφτά λεπτά αργότερα η πολυπόθητη ισοφάριση ήρθε για την Προποντίδα, χάρις σε νέο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αθανασίου. Το πέναλτι κέρδισε ο  Νιάφας σε μαρκάρισμα του Δουρδουβέλλα και προκάλεσε τη δεύτερη κίτρινη για τον αμυντικό της Δροσιάς.

Οι παίχτες της Προποντίδας προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 60' είχαν δοκάρι στη κεφαλιά του Αθανασίου.

Στη συνέχεια η Δροσιά πήρε τον έλεγχο του αγώνα κι απείλησαν με τον Βαρσαμά στο 75', το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Πριόνας και στο 84' ισοφάρισαν τα δοκάρια, ύστερα από ωραία συνεργασία των Βαρσαμά και Ελευθερίου, ο τελευταίος δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.

Προποντίδα: Πριόνας, Μώρος, Μωραΐτης, Αθανασίου, Τσακόγιας, Ζουρμπουλής, Νερούτσος (50' Νιάφας), Μπόζντα, Τσιαμπαλής, Σπαθόπουλος (75' Στούπας), Κουταλιανός (46' Παρακότης).

ΑΠΚΟ Δροσιάς: Αραβανής, Νάνος, Πατρινός (72' Συμνιακάκης), Μαντζούνης, Δουρδουβέλας, Προβής, Σουλιωτάκης (80' Μάλλιαρης), Τζέμος (68' Φρυγανάς), Ι. Δεληγιάννης, Βαρσαμάς, Ελευθερίου.