Η Αιδηψός υποδέχτηκε την Αρτάκη για τη 10η αγωνιστική της Α' Ευβοίας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και τους γηπεδούχους να χάνουν σωρεία ευκαιριών.

Ο αγώνας

Οι παίχτες της Αιδηψού μπήκαν δυνατά και απείλησαν στο 7', με τον Τίτο Μπιμπάι να εκτελεί το φάουλ, αποδέκτης ο Στεργίου, που από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στη συνέχεια η Αρτάκη ήταν αυτή που βγήκε στην επίθεση. Στο 10' ο Λούρος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χιούσκα έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε άουτ. Οχτώ λεπτά αργότερα νέο  κόρνερ, με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Χιούσκα, η μπάλα κατέληξε άουτ, χωρίς να βρεθεί κάποιος στην πορεία της.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς και στο 22' ο Μπασινάς με ωραία ατομική ενέργεια και άψογο τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 30'το δυνατό σουτ του Αντριάνο Μπιμπάι, έδιωξε ο Μπασινάς σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα η παίχτης της Αρτάκης προσπάθησε να απειλήσει, το σουτ που δοκίμασε πέρασε πάνω από την εστία της Αιδηψού.

Η Αιδηψός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 37', όμως το δυνατό σουτ του Φώτου, προσέκρουσε στη συμβολή των δοκαριών. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους η κεφαλιά του Στεργίου που μπλόκαρε ο Τσάμαρης.

Στο δεύτερο μέρος πάλι οι γηπεδούχοι ήταν στο προσκήνιο, που συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και στο πρώτο λεπτό απείλησαν με τον Αν. Μπιμπάι, όμως ο Τσάμαρης έδιωξε με τα πόδια, το πλασέ του παίχτης της Αιδηψού. Πέντε λεπτά αργότερα νέα προσπάθεια του παίχτη της Αιδηψού και νέα επέμβαση του τερματοφύλακα της Αρτάκης.

Το ίδιο σκηνικό και στο 57' με τον Αν. Μπιμπάι να "πυροβολεί" και τον γκολκίπερ του Α.Ο.Ν.Α. να διώχνει με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φώτου να ελέγξει τα αντανακλαστικά του Τσάμαρη, που και πάλι έδιωξε με τα πόδια.

Ότι έψαχνε η Αιδηψός το πέτυχε η Αρτάκη στο αμέσως επόμενο λεπτό, με την κοντινή κεφαλιά του Λούρου να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Ψαρρά, κάνοντας το 2-0, για τους φιλοξενούμενους. Δέκα λεπτά αργότερα η Αιδηψός πέτυχε το πολυπόθητο γκολ με τον Αν. Μπιμπάι να εκτελεί το κόρνερ, αναμπομπούλα μπροστά από τον Τσάμαρη, η μπάλα έφτασε στον Βασιλείου που μείωσε σε 2-1.

Η Αρτάκη προσπάθησε να απαντήσει και να βρει το τρίτο τέρμα και στο 77' το σουτ του Λειβαδίτη, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ψαρράς. Τελευταίο στιγμιότυπο της αναμέτρησης η κόκκινη που δέχτηκε ο Μιχ. Αναγνώστου στις καθυστερήσεις κι ενώ ήταν στο πάγκο (είχε περάσει στη θέση στο 87' ο Σαμπάι), για διαμαρτυρία πάνω στο διαιτητή της αναμέτρησης κ. Κασομούλη.

Αιδηψός (Δημητρίου): Ψαρράς, Χασανάι (78' αν. αλ. Παπατζίκος), Βασιλείου, Καππές, Μ. Αναγνώστου (87' Σαμπάι), Σιρπτσίογλου, Φώτου, Ν. Αναγνώστου, Αν. Μπιμπάι, Τ. Μπιμπάι, Στεργίου.

Αρτάκη (Ζέρβας): Τσάμαρης, Γκέκας, Μπαλαμπάνης, Μπισμπικόπουλος, Τσούτης, Χιούσκα, Λούκας, Μαστροκώστας, Λειβαδίτης, Λούρος, Μπασινάς (90+2' Γραμματικόγιαννης).