Ο Απόλλωνας Ερέτριας συνέτριψε με 4-1 την Αιδηψό και επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό Χαλκίδας και διατήρησε το +6 από τον Λήλαντα. Οι φιλοξενούμενοι ζόρισαν τους γηπεδούχους μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη υπέκυψαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Ο αγώνας

Στο πρώτο μέρος η Ερέτρια ήταν αυτή που προγήθηκε, όμως η Αιδηψός προσπάθησε να ισοφαρίσει και να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους.

Στο 32' ο Μώρος εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Καλοχωρίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους, καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τ. Μπιμπάι κατέληξε στα δίχτυα του Ερμή Τόρα, φέρνοντας την αναμέτρηση στο 1-1. Το σκορ αυτό ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να "καθαρίσουν" την αναμέτρηση, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης για τους φιλοξενούμενους.

Στο 54' ο Γκέρσι Τόρα έβγαλε έξυπνα στον Μώρο, με τον τελευταίο να κάνει το 2-1.

Στο 76' ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα Γκέρσι Τόρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ αύξησε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε, δύο λεπτά αργότερα, με πέναλτι ο Αγραφιώτης. Πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο ίδιος.

Στα αξιοσημείωτα η επανεμφάνιση του Γιώργου Μπασινά, που στα 45 του επέστρεψε στον Απόλλωνα, ενώ πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του Γιάννη Καρβελά.

Απόλλων Ερέτριας (Δ. Βαλκάνος): Ερμ.Τόρα, Καρβελάς, Γ. του Κ. Μπασινάς (85' Κικίδης), Βελαέτης, Σμπιλήρης, Καλοχωρίδης, Σμυρναίος (73' Τρεγκάι), Πολυχρόνης, Αγραφιώτης, Γκ. Τόρα, Μώρος (83' Ευγενίου).

Αιδηψός (Γ. Δημητρίου): Ψαρράς, Φώτου, Καραγκούνης, Γλύκος, Μ. Αναγνώστου (71' Κάππες), Σαμπάι, Καπλανάι (77' Βασιλείου), Μάρκου, Ν. Αναγνώστου (62' Γοργοματης), Τίτο Μπιμπάι (81' Παπατζίκος), Στεργίου.