Η ουραγός ΑΕΚ Χαλκίδας υποδέχτηκε τα Κόσκινα κι επικράτησε με 3-2, ανατρέποντας το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι έχουν "τσαγανό" και πως θα παλέψουν μέχρι τέλους για τις όποιες ελπίδες έχουν για να παραμείνουν στην Α' Κατηγορίας της Εύβοιας. Αντίθετα τα Κόσκινα μπήκαν σε περιπέτειες, καθώς βρίσκονται πλέον στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο έκρυβε συγκινήσεις, καθώς τα Κόσκινα αν και προηγήθηκαν κι είχαν την υπεροχή, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Στο 11' ο Κουιμτζίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τα Κόσκινα, κάνοντας το 1-0.

Στο 28' οι παίχτες της ΑΕΚ είχαν την απάντηση και ο Πεσχύρας με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια ο σκόρερ των Κοσκίνων έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να δώσει ισχυρό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 45' με δυνατό ευθύβολο σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 2-1 υπέρ των Κοσκίνων, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ είχε την κατοχή και στο 63' ο Καλέντζης, που είχε περάσει ως αλλαγή εφτά λεπτά νωρίτερα στη θέση του Χρόνη,  ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 78' έγινε η ανατροπή, όταν ο Τουλίτσης βρέθηκε απέναντι από τον Τριανταφύλλου κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-2 για τους "κιτρινόμαυρους", χαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη δεύτερη νίκη στην ομάδα του, στο εφετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Χαλκίδας (Τάσος Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Εμάνουελ, Κοτρότσιος, Σμπρίνης (46' Β. Τριανταφύλλου), Μαραγκός, Τζαφέρος, Χρόνης (56' Καλέντζης), Γιαμμακίδης, Κατσικάς (81' Σταμελάκης), Πεσχύρας (46' Ζευγολάτης), Τουλίτσης.

Κόσκινα (Σάκης Νικολάου): Τριανταφύλλου, Μπεϊνόγλου (70' Μακρής), Καλαβρής, Πεππές, Κόλλιας, Βλάχος (89' Κ. Μπασινάς), Κοκκάλας, Αλευρίδης, Κουϊμτζίδης, Παριανός, Δήμου.