Ο Ελλήσποντος Νέας Λαμψάκου υποδέχτηκε την ουραγό ΑΕΚ Χαλκίδας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-1 και να απομακρύνονται από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο αγώνας

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ Χαλκίδας έκανε την έκπληξη κι άνοιξε το σκορ στο 11' με το σουτ του Πεσχύρα.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν απάντηση και στο 31' σουτ του Κούτρα, ο Κοτρώτσιος προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Ζαφειρόπουλο, χωρίς αποτέλεσμα, καθώς  την  έστειλε άθελα του, στην εστία της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λάμπρου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-1, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δέυτερο μέρος ο Ελλήσποντος σημείωσε και το  τρίτο του τέρμα, με τον Λάμπρου, πάλι με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, στο 55'.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείρηση του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο που τους έφερε στην 9η θέση με 29 βαθμούς.

Ελλήσποντος Ν. Λαμψάκου (Γιάννης Καρβέλης): Αγριόδημος, Νόνας, Κατσικαβάλης, Κουσερής, Κουτσαυλής, Πετρογιάννης (57' Λάζρι), Νικολάου, Κούτρας (46' Φτούλης), Λάμπρου, Νάτσης (67' Κοντάκης), Ντεγιάννης (80' Τσεπιορα).

ΑΕΚ Χαλκίδας (Τάσος Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Εμανουέλ, Κοτρώτσιος, Σταμελάκης, Μαραγκός, Τζαφέρος, Καλέντζης (80' Κατσίκας), Τριανταφύλλου, Χρόνης, Πεσχύρας, Τουλίτσης.