Η Ερμιονίδα πέρασε με νίκη από τη Χαλκίδα και έσπασε ένα μίνι αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών των γηπεδούχων σε πρωτάθλημα και κύπελλο χωρίς ήττα. Ο ΑΟΧ έβγαλε σημάδια κούρασης, δεν είχε καλή απόδοση και το τελικό 0-1 τον βάζει ξανά έστω και θεωρητικά σε περιπέτειες.

Τα πρώτα 45 λεπτά πρόσφεραν πολύ μέτριο θέαμα στους 150 φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ψηλά κάνοντας δύσκολη τη κυκλοφορία της μπάλας από τους ποδοσφαιριστές του ΑΟΧ.  Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες μετρημένες.

Αναγνωριστικό το πρώτο 45λεπτο

Στο 5΄ ο Βασιλέρης έκανε το παράλληλο γύρισμα ο Ντουμάνης έδιωξε σε κόρνερ. Το σουτ του Τρέσα στο 23΄ βρήκε τον Ντουμάνη σε καλή θέση και μπλόκαρε εύκολα

Μισό λεπτά αργότερα ο Τσίγκρος έκανε τη σέντρα από αριστερά ο Πολίτης δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 26΄ ο Παλαιοπάνος έκανε τη σέντρα ο Μακρίδης έπιασε τη κεφαλιά ο Ντουμάνης μπλόκαρε. Καλοχτυπημένο φάουλ του Θωμά στο 40΄ σύγχυση στη περιοχή της Ερμιονίδας με τη μπάλα να καταλήγει τελικά άουτ

Γκολ με το καλημέρα στην επανάληψη

Η ομάδα της Ερμιόνης αιφνιδίασε το ΑΟΧ και με τη συμπλήρωση δυο λεπτών στο β΄ μέρος μπήκε μπροστά στο σκορ με ένα όμορφο γκολ. Ο Βασιλέρης από αριστερά έκανε ωραία ενέργεια και  έκοψε για τον Τριμπόνια στο ύψος του πέναλτι που αφού απέφυγε έναν αμυντικό έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ντουμάνη κάνοντας το 0-1 στο 48΄.

Στο 69΄ο Βαλκάνος έκανε τη σέντρα οι αμυντικοί έκοψαν άτσαλα με τη μπάλα να στρώνεται στον Ντελέκο, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

Επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου μετά από ενέργεια του Σαλταπίδα η μπάλα έφτασε στον Μακρίδη που ανατράπηκε από τον Ντελέκο με τον Ξηρογιάννη να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μακρίδης  με τον Ντουμάνη να πέφτει σωστά και να αποκρούει.

Στο 85΄ ο Μπιμπισίδης αντίκρυσε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν για την ισοφάριση.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Θωμάς έκανε τη σέντρα η κεφαλιά του Καραμπά κατέληξε στην αγκαλιά του Στεφανίδη.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΟΧ στις καθυστερήσεις ο Πολίτης έβγαλε γλυκιά σέντρα με τον Γεωργίου στο 2ο δοκάρι να πιάνει τη κεφαλιά και τον Στεφανίδη πάνω στη γραμμή να σώζει την εστία του να σώζει την ετσία του.

Στο 95΄ ο Ντελέκος ζήτησε πέναλτι αλλά δέχθηκε κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Ξηρογιάννη για θέατρο. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντελέκος επιδίωξε την αποβολή του και ο ρέφερι της αναμέτρησης του έδειξε 2ηκίτρινη και τον έστειλε νωρίτερα στα αποδυτήρια.

ΑΟ Χαλκίς (Δ. Λύκος): Ντουμάνης, Μιχελής (67΄ Βαλκάνος), Τσίγκρος (81΄ Μακρής), Γεωργίου, Καραμπάς, Εμέκα, Ταυταρίδης, Ντελέκος, Θωμάς, Πολίτης, Ανέστης (52΄ Μυρτέζα)

Ερμιονίδα (Θ. Στάικος): Στεφανίδης, Κασαπίδης, Μπιμπισίδης, Τζιέρης, Βιρβίλης, Κιοσσές, Τριμπόνιας (78΄ Σταθουλόπουλος), Παλαιοπάνος, Μακρίδης, Τρέσα(94΄ Λαζάρου),  Βασιλέρης (71΄ Σαλταπίδας)