Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας επικράτησε στο ντέρμπι της ουράς επί της ΑΕΚ Χαλκίδας με 3-1 στο Πάρκο Λαού, όπου είναι κοινή έδρα και των δύο ομάδων. Η νίκη των "ερυθρόλευκων" ήταν η δεύτερη τους στο πρωτάθλημα. (Την πρώτη την είχαν σημειώσει πάλι με την ΑΕΚ, στον πρώτο γύρο).

Παρόλα αυτά και οι δύο ομάδες έχουν πάρει τον δρόμο του υποβιβασμού, με τον αγώνα να είναι απλά μία επίδειξη δυνάμεων.

Ο Αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στο 31' ο Τσιούνης έκανε το 1-0 κι ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Μυτάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με το 2-0 οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι και στο 48' ο Χρόνης είδε το πέναλτι που εκτέλεσε να αποκρούει ο Τζουβάρας.

Τα λεπτά κυλούσαν κι οι "ερυθρόλευκοι" φαίνονταν πως βαδίζουν σε μία άνετη νίκη και στο 84' ο Βαρτζής ήρθε να σιγουρέψει το αποτέλεσμα κάνοντας το 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι "κιτρινόμαυροι" ήταν να σημειώσουν το γκολ τη τιμής στο 88' με τον Εμμανουέλ, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ολυμπιακός Χαλκίδας (Οικονόμου): Τζουβάρας, Ραβανός, Στρατής, Γ. Φρυγανάς, Χάρης Φρυγανάς (90' Φούρλης), Κικίδης, Αργύρης, Αθανασόπουλος (83' Χατζηαντωνίου), Μυτάκης (46' Πάλλης), Τσιούνης (63' Βαρτζής), Χρ. Φρυγανάς.

ΑΕΚ Χαλκίδας (Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Εμμανουέλ, Κοτρώτσιος, Σταμελάκης, Σταμέλος, Τζαφέρος, Καλέντζης, Ζαχαριάς (46' Τριανταφύλλου), Χρόνης, Πεσχύρας, Τουλίτσης.