Ο Λήλας Βασιλικού επικράτησε του ΑΟΝΑ με 1-0, σπάζοντας το αήττητο σερί 19 αγώνων που έτρεχε η ομάδα της Αρτάκης και συνεχίζει να ακολουθεί κατά πόδας την πρώτη Ερέτρια, με την μάχη της κορυφής να κορυφώνεται την επόμενη αγωνιστική καθώς Βασιλικό και Ερέτρια θα τεθούν αντιμέτωπες.

Ο Αγώνας

Η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα ντέρμπι με το θέαμα να έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι μόλις στο 5', με τον Καραχάλιο να μην καταφέρνει να νικήσει τον Τσάμαρη.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν ανάλογη και στα τελευταία 5 λεπτά του πρώτου μέρους πάλι η ομάδα του Βασιλικού έχασε δύο καλές ευκαιρίες (Καραχάλιος 40', Βρέττος 41' για να προηγηθεί, με το 0-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθουν να σημειώσουν το γκολ της νίκης.

Τελικά πιο τυχερή στάθηκε η ομάδα του Λήλαντα και στο 78' ο Καραχάλιος χόρεψε την αντίπαλη άμυνα, έβγαλε σέντρα σουτ, ο Τσάμαρης προσπάθησε να μπλοκάρει τη μπάλα, όμως του έφυγε κατά την προσγείωση του κι ο Νίκος Μαστροκώστας που ερχόταν με φόρα έκανε το 1-0, που χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Αρτάκη (Βαγγέλης Ζέρβας): Τσάμαρης, Ταψής (81' Γκέκας), Μπαλαμπάνης, Πουρνής, Τσούτης, Γ. Μαστροκώστας, Λούκας (81' λ.τρ. Μπασινάς), Λούρος (59' Κονόμι), Λειβαδίτης, Γκάβαλης, Κολιόπουλος.

Λήλας Βασιλικού (Γιώργος Λάμπρου): Μπιμπάι, Τζάβρας, Βρέττος, Καρλατήρας, Παλαιολόγος (84' Cura), Τσολάκος, Γ. Αγγελάτος (68' Κατσίμπρας), Καραχάλιος (95' Αλεξίου), Τσομπάνης (85' Σεϊνταράση), Νικ. Μαστροκώστας, Δημ. Αγγελάτος.