Βροχή από γκολ έπεσε στον τελευταίο αγώνα μπαράζ για την παραμονή στην Β' Κατηγορία μεταξύ των Ελληνικών και του Μαρμαρίου. Νικητές αναδείχθηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, καθώς επικράτησε με 5-4 και πλέον θα βρίσκονται στην ίδια κατηγορία μαζί με την Αναγέννηση Ευρίπου.

Αντίθετα οι ηττημένοι τη νέα σεζόν θα αγωνίζονται στην τελευταία κατηγορία της Εύβοιας.

Να υπενθυμίσουμε πως ο αγώνας είχε διακοπεί, λόγω των καιρικών συνθηκών και διεξήχθη σήμερα (3/6).

Στο 26' ο Ποδαράς άνοιξε το σκορ για το Μαρμάρι και στο 45' ο Χ. Μαυρούτσικος ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56' ο Μαρμαρίδης έκανε το 2-1, για τους "Νότιους" και πάλι ο Ποδαράς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, στο 63'.

Τα Ελληνικά δεν το έβαλαν κάτω και στο 77' ο Ευσταθίου μείωσε σε 3-2 και πέντε λεπτά αργότερα ο Κομποθανάσης ισοφάρισε σε 3-3.

Στο 82' πάλι το Μαρμάρι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Διακάκη και στο 90' ο Ευσταθίου ισοφάρισε και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό 5-4 διαμόρφωσε ο Ποδαράς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, κάνοντας χατ-τρικ.

Ελληνικά: Αγραφιώτης, Ντούλμας, Κομποθανάσης, Ε. Κρυσταλόγιαννης, Τσώνος, Γ. Κρυσταλόγιαννης, Αθανασίου, Χ. Μαυρούτσικος, Ευσταθίου, Δ. Μαυρούτσικος (56' Καπώνης), Θαλασσινός.

Μαρμάρι: Σίδερης, Χαραγκιώνης, Αστηθας, Καλογερίδης, Βαζιουράκης, Μαρμαρίδης, Κολοκοτρώνης, Διακάκης, Π. Ποδαράς, Φ. Ποδαράς, Μανώλης.