Η ΑΕΚ για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Superleague, επικράτησε στη Λιβαδειά, επί του τοπικού Λεβαδειακού με το καθαρό σκορ 2-0, με το δίδυμο των Αραούχο και Λιβάγια να  σημειώνουν τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Η "Ένωση" βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, με 27 βαθμούς και την ακολουθούν στο -1 ο Ολυμπιακός και στο -2 ο ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας

Οι "κιτρινόμαυροι" από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους και  παρά την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Επασί, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο στείρο 0-0 και τον Λεβαδειακό να έχει ρόλο κομπάρσου και με τους παίχτες του να "φλερτάρουν" με το αντιαθλητικό παίξιμο. .

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο μέρος, όμως ο "συνήθης ύποπτος" και πολύ φορμαρισμένος τον τελευταίο καιρό Μάρκο Λιβάγια στο 52' άνοιξε το σκορ. Ο 24χρονος επιθετικός πήρε τη μπάλα από τον χώρο του κέντρου και ύστερα από  έναν εντυπωσιακό συνδυασμό με τον Σέρχιο Αραούχο κατάφερε να "ξεκλειδώσει" την άμυνα του σκληροτράχηλου Λεβαδειακού.

Από τη στιγμή που η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, η εικόνα έδειχνε πως σύντομα θα ερχόταν και το δεύτερο, το οποίο ήρθε στο 66'.  Ο Τσιντώντας με βολέ, βρήκε τον Λιβάγια που από τον χώρο του κέντρου, πραγματοποίησε κούρσα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λιβαδειάς, με τον Επασί να διώχνει ενστικτωδώς, όμως ο Αραούχο, που ακολούθησε τη φάση, κατάφερε  με το αριστερό να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και οι γηπεδούχοι άρχισαν δειλά δειλά να βγαίνουν στην επίθεση και πραγματοποίησαν το πρώτο τους σουτ, με τον Μητρόπουλο στο 87' που πέρασε απελπιστικά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της ΑΕΚ έφτασε κοντά στο τρίτο τέρμα, με τον Γκάλο από τα δεξιά να βγάζει τη σέντρα, ο Μπακασέτας από το ύψος της περιοχής, με το "κακό" του πόδι (δεξί) προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γυριστό που δοκίμασε προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελευταία φάση της αναμέτρησης και η μεγαλύτερη από πλευράς Λεβαδειακού, στις καθυστερήσεις ο  Ιωαννίδης, ύστερα από εκτέλεση φάουλ και δεχόμενος κεφαλιά πάσα, προσπάθησε με προβολή να νικήσει τον Τσιντώτα, με τη μπάλα να "τραντάζει" το οριζόντιο δοκάρι.

Το αποτέλεσμα αυτό εκτός ότι φέρνει  την ΑΕΚ  στην κορυφή, δίνει ώθηση και στους ποδοσφαιριστές της για τη δύσκολη  αναμέτρηση της Πέμπτης, όπου η "Ένωση" θα έρθει αντιμέτωπη με την Αούστρια Βιέννης  για την πρόκριση στους "32" του Europa League  και η ελληνική ομάδα για να το πετύχει θα πρέπει να  φύγει αήττητη από το "Ερνστ Χάπελ"

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Ζαραδούκας (59΄ Σουμπίνιο), Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Μπελκαζουανί (87΄ Ιωαννίδης), Γιουσούφ, Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Νιάσε (55΄ Γιακουμάκης)

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες (77΄ Κονέ), Λιβάγια (87΄ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (73΄ Μπακασέτας), Αραούχο.