Ο ΠΑΟΚ εμφανώς ανώτερος της ΑΕΚ, επικράτησε με 2-0 στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και συνολικά για έκτη φορά.

Ο αγώνας

Από το πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε πολύ δυνατά και δημιούργησε αρκετές φάσεις για να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά ο εκπληκτικός Μπάρκας (απόκρουσε πέναλτι) δεν επέτρεψε στους παίχτες του Λουτσέσκου να παραβιάσουν την εστία του.

Στο 11΄γύρισμα του Λιβάγια στον Αραούχο, το σουτ του τελευταίου πέρασε εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα λάθος του Τσιγκρίνσκι, ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή, όμως η προσπάθεια του πέρασε άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Ολλανδός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το λάθος διώξιμο των αμυντικών της ΑΕΚ, στέλνοντας τη μπάλα ξανά άουτ.

Στο 23' κλέψιμο του Βαρέλα από την άμυνα, γρήγορη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, με τους Μπίσεσβαρ, Πέλκα, Πρίγιοβιτς, με τον τελευταίο να βγάζει για τον πρώτο, που μέσα από την περιοχή ανατράπηκε από τον Μπακάκη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Μπορμπαλάν, να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Πρίγιοβιτς, ο Μπάρκας όμως έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία κι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 29' νέα προσπάθεια για την ομάδα του Λουτσέσκου, σε τετ α τετ του Πέλκα, πάλι ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, έδιωξε σωτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν ίδια και στο 50' νέο λάθος από πλευράς "κιτρινόμαυρων", με τον Χουλτ να κάνει λάθος γύρισμα, ο Πρίγιοβιτς τετ α τετ με τον Μπάρκα, που και πάλι έκοψε τον επιθετικό του ΠΑΟΚ.

Στο 61' νέα αντεπίθεση για τους Μακεδόνες. Ωραίος συνδυασμός Πέλκα, Πρίγιοβιτς και Κάνιας, με τον τελευταίο να βγαίνει στην κόντρα και τον Βράνιες να τον ανατρέπει εκτός περιοχής. Το φάουλ ανέλαβε να εκτελέσει ο Βιερίνια, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει και με την είσοδο των Χριστοδουλόπουλο και Γκάλο έγινε πιο επιθετική και στο 76' σέντρα του Βραζιλιάνου, ο Γιακούμάκης την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα νεύρα είχαν οξυνθεί, με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να μείνουν με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας των αποβολών, των Μαουρίσιο και Βράνιες στο ίδιο λεπτό.

Στο 89' νέα σέντρα του Γκάλο, πλασέ στην κίνηση του Αραουχο, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη, πάλι με αντεπίθεση. Ο Πρίγιοβιτς έφυγε στην κόντρα μπήκε στην περιοχή, έβγαλε παράλληλη στο δεύτερο δοκάρι κι ο επερχόμενος Πέλκας με πλασέ έκανε το 2-0.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ (53' Γκάλο), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (73' Γιακουμάκης), Μάνταλος (67' Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια, Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (81' Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίσιο, Κάμπος (51' Μακ), Μπίσεσβαρ (75' Σάχοφ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.